Suchość w nosie – przyczyny i leczenie. Jak postępować w przypadku suchej śluzówki nosa?

Suchość w nosie to dolegliwość, która może pojawić się u każdego bez względu na wiek. Choć zwykle nie wiążę się ona z żadnymi poważnymi chorobami, to jednak może obniżyć komfort codziennego funkcjonowania. Dolegliwości mogą towarzyszyć inne uciążliwe objawy. Co poradzić na suchość nosa? Czy wysuszona śluzówka nosa wymaga twojej reakcji?
Przesuszona śluzówka nosa
Suchość w nosie najczęściej wiąże się z przebywaniem przez dłuższy czas w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Jednak suchy nos może wynikać z wielu przyczyn. Oto powody tej dolegliwości:
- Suche powietrze – na wystąpienie tej dolegliwości jesteś szczególnie narażony w sezonie grzewczym lub wtedy, gdy przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Jeśli w pokoju, w którym spędzasz dużo czasu jest bardzo suche powietrze, to weź pod uwagę zakup nawilżacza powietrza. W ten sposób możesz się ustrzec przed suchością w nosie. Jeśli powietrze jest zbyt suche, to na wysychanie narażony jest nie tylko nos, ale również gardło czy oczy. W przypadku gdy nie możesz sobie pozwolić na zakup nawilżacza, staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenie – przynajmniej kilka razy dziennie, również zimą.
- Zanieczyszczone powietrze – do przesuszania śluzówki nosa możesz doprowadzić również poprzez ekspozycję na zanieczyszczenia powietrza. Mowa tutaj o kurzu, smogu czy dymie papierosowym. Rozwiązaniem takiego problemu może być zakup oczyszczacza powietrza.
- Nadużywanie leków – wysuszony nos może wynikać z nadużywania kropli o działaniu obkurczającym naczynia błony śluzowej. W ten sposób możesz doprowadzić do zmian przerostowych w obrębie tkanek małżowin nosowych. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, jak długo można korzystać z kropli i aerozoli na katar. Najczęściej farmaceutyki te można stosować przez 5–7 dni. Jeśli nie będziesz korzystać z leku zgodnie z rekomendacjami, to możesz doprowadzić do poważnych problemów. Suchość w nosie może wynikać także z nieodpowiedniego stosowania innych leków, np. związanych z nadciśnieniem.
- Choroby – suchy nos może być również jednym z objawów towarzyszących wielu chorobom. Dotyczy to alergii, infekcji górnych dróg oddechowych, zespołu Sjögrena, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób o podłożu autoimmunologicznym, np. niedoczynności tarczycy.
- Operacje laryngologiczne – suchość w nosie może wynikać z nieprawidłowych procesów gojenia po takich operacjach.
- Niedobór witaminy A oraz witamin z grupy B.
Objawy, jakie mogą towarzyszyć suchości w nosie to:
- problemy z oddychaniem przez nos,
- strupki w nosie,
- obrzęk śluzówki nosa,
- ból głowy,
- stan zapalny gardła i zatok,
- pieczenie w nosie,
- kichanie,
- częste infekcje bakteryjne i wirusowe.
Jeśli suchość w nosie nie ustępuje przez dłuższy czas, to może doprowadzić do krwawienia i obrzęku błony nosowej.
Regeneracja błony śluzowej nosa
Suchość w nosie wymaga działania. Jak nawilżyć śluzówkę nosa? Jeśli suchość utrzymuje się długo, a co więcej pojawią się strupy i rany, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie skieruje cię on na podstawowe badania, a w uzasadnionych przypadkach zaleci wizytę u innego specjalisty, np. laryngologa. Jeśli zmagasz się z suchością nosa, to:
- Unikaj smogu, dymu tytoniowego czy pyłów.
- Kup nawilżacz powietrza i higrometr, dzięki czemu będziesz wiedzieć, jaka jest wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Taką funkcję często mają nawilżacze.
- Dbaj o nawilżanie nosa – nawet codziennie stosuj np. preparaty z wodą morską.
- Staraj się jeść zbilansowane posiłki – twoja dieta powinna być bogata w żelazo, witaminy z grupy A i B. Suplementuj niedobory jodu, jeśli te u ciebie występują.
- Rób inhalacje z soli lub z dodatkiem olejków eterycznych – możesz je wykonywać w domu bez specjalistycznych urządzeń.
- Stosuj maści nawilżające do nosa.
- Wypijaj dziennie minimum 1,5 - 2 litry wody.
Przede wszystkim pamiętaj, że suchość w nosie nie jest objawem, który możesz bagatelizować. Reaguj, jeśli ta się pojawi i staraj się wyeliminować jej przyczynę.
lek. Michał Dąbrowski