Opuchnięte powieki rano, przyczyny, co stosować?

opuchniete-powieki

Opuchnięte powieki, to objaw, który może towarzyszyć różnym schorzeniom. W większości przypadków jest związany z występowaniem alergii wziewnych, rzadziej pokarmowych, czy kontaktowych. W innych przypadkach opuchnięte powieki rano są skutkiem działania czynników środowiskowych bądź substancji chemicznych. Co jeszcze wywołuje opuchnięcie powiek?

Opuchnięte powieki – przyczyny 

 Przyczyny opuchniętych powiek rano są bardzo zróżnicowane. Dodatkowo bez względu na podłoże zwykle obserwuje się przy tym swędzące oczy, obrzęk powiek oraz zaczerwienienie powieki. 

Opuchnięte powieki w alergii

Opuchnięte powieki rano są jednym z objawów występowanie alergii. Zaczerwienienie powiek, swędzenie powiek oraz opuchlizna oka mogą być wynikiem atopowego, wiosennego zapalenia spojówek i rogówki. Oko, a dokładnie spojówka jest nieustannie narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, w tym alergenami. Reakcja alergiczna w obrębie narządu wzroku polega na uwolnieniu mediatorów stanu zapalnego, cytokin oraz licznych komórek immunokompetentnych. Opuchnięte powieki i zaczerwienienie pod oczami przy zapaleniu spojówek może być wynikiem wiosennego zapalenia spojówek lub występowania alergii wielonarządowej, przy atopowym zapaleniu skóry, alergii pokarmowej oraz astmie oskrzelowej. 

Opuchnięte oczy, a infekcja 

Opuchlizna i zaczerwienienie oczu bardzo często są jednym z objawów towarzyszących przeziębieniu lub infekcji. Dodatkowo zwykle występuje ból głowy i zatok oraz katar oraz ogólne osłabienie organizmu. Swędzenie i łzawienie oczu obserwuje się przy wszelkich nieżytach nosa. Objawy te ustępują wraz z chwilą zwalczenia choroby. Przyjmowane leki, aerozole, które wykazują działanie obkurczające na śluzówkę, częściowo niwelują objawy opuchniętych powiek. 

Czerwone powieki, a zakażenie bakteryjne

 

Opuchnięte powieki, zaczerwienienie oka oraz bolesność to charakterystyczne objawy zakażenia bakteryjnego w obrębie narządu wzroku. Schorzenie zwane jęczmieniem wywołane jest działaniem bakterii gronkowca lub paciorkowca i umiejscowione jest na gruczołach brzegowych powiek. Oprócz opuchniętych powiek odczuwany jest dyskomfort, ze względu na ograniczenie pola widzenia. Spuchnięta powieka u dziecka jest wynikiem zatarcia oka brudną ręką, podczas czego zwykle dochodzi do zakażeń. 

Opuchnięta powieka, a działanie czynników chemicznych

Opuchnięte i swędzące powieki mogą być wynikiem uczulenia na składniki chemiczne zawarte przede wszystkim w kosmetykach. Zarówno produkty do pielęgnacji skóry twarzy, jak i kosmetyki do makijażu mogą powodować opuchnięcie i zaczerwienienie powieki. Dodatkowo zwykle osoba odczuwa pieczenie i efekt „piasku pod powieką”. Bardzo często opuchnięta górna powieka, rzadziej spuchnięta dolna powieka oraz zaczerwienienie oczu występują podczas aplikacji sztucznych rzęs. Jest to wynikiem fizycznego podrażnienia okolic narządu wzroku oraz oparów kleju wykorzystywanego podczas aplikacji. 

Opuchnięte powieki oraz czerwone oczy mogą pojawić się także po wizycie na basenie, gdzie czynnikiem drażniącym będą środki chemiczne wykorzystywane do odkażania wody oraz dezynfekcji posadzek i pomieszczeń.

Opuchnięte powieki, a warunki środowiskowe

Suche powieki, swędzenie i łzawienie oka oraz zaczerwienienie powieki mogą być spowodowane działaniem czynników fizycznych takich jak słońce, silny wiatr, czy mróz. Warto też zwrócić uwagę na zanieczyszczenia środowiska, gdyż smog i wysokie stężenie szkodliwych pyłów działa drażniąco na oczy, które są stale narażone na kontakt z czynnikiem szkodliwym. 

Opuchnięte oczy, a choroby przewlekłe

Opuchnięte powieki mogą być jednym z objawów występującym w przebiegu chorób przewlekłych. Opuchnięte oczy rano obserwuje się w chorobach o podłożu zarówno hormonalnym np. niedoczynność tarczycy, jak i chorobach metabolicznych m.in. cukrzyca. Obrzęk powiek może wystąpić także w schorzeniach nerek, chorobach układu krążenia ze względu na zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową. 

Opuchnięte powieki rano, a brak snu

Spuchnięte i zaczerwienione oczy mają osoby, które regularnie zaburzają rytm dobowy i nie przeznaczają wystarczająco dużo czasu na nocną regenerację. Może to wynikać jednakowo z zaburzeń snu o różnym podłożu lub ze świadomego nieprzestrzegania zasad rytmu okołodobowego. Nocne oglądanie telewizji, granie w gry komputerowe powodują opuchnięcie oczu rano, zaraz po przebudzeniu. Jest to bardzo częsty powód spuchniętych powiek po nocy.

Opuchnięte i swędzące powieki, a styl życia

Opuchnięte powieki i zaczerwienione oczy nie muszą wynikać z istnienia choroby, czy występowania alergii. Rodzaj pracy, szczególnie długie siedzenie przed ekranem komputera, klimatyzowane lub silnie ogrzewane pomieszczenia również mogą przyczyniać się do podrażnienia oka i opuchlizna i swędzenie powiek. Warto wspomnieć o nieprawidłowej diecie, opartej na daniach typu fast-food i wysokiej zawartości sodu, czego skutkiem może być m.in. spuchnięta górna powieka. 

Opuchnięte powieki – co stosować?

Rozwiązanie na opuchnięte powieki wybiera zależności od przyczyny, która wywołała obrzęk powiek. Domowym sposobem będą okłady z herbaty lub okłady z rumianku na oczy. Działanie obkurczające naczynia krwionośne będą miały kostki lodu lub schładzane specjalne okłady żelowe układane na spuchnięte powieki. 

Jeżeli opuchlizna oczu nie zmniejsza się lub mamy podejrzenie, że jej przyczyną jest stan chorobowy lub uraz mechaniczny należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza specjalisty. Opuchnięcie powiek może również występować w poważniejszych stanach chorobowych, np. zapalenie sitowia. Zawsze warto zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Lek. Michał Dąbrowski