Jakie są pierwsze objawy przeziębienia?

pierwsze objawy przeziębienia

Przeziębienie jest chorobą sezonową, z którą najczęściej możesz mieć do czynienia w okresie jesienno-zimowym. Mogą mu towarzyszyć liczne dolegliwości, czasem na tyle uciążliwe, że są w stanie utrudnić ci wykonywanie codziennych obowiązków. Co warto wiedzieć o przeziębieniu? Jakie są jego pierwsze objawy? Jak na nie reagować?

Przeziębienie – co warto wiedzieć?

Objawy przeziębienia najczęściej pojawiają się nagle i obejmują gardło, nos i zatoki. Infekcja każdego roku dotyka niemal wszystkich Polaków. Prawdopodobnie jest to najczęstsza choroba, z jaką możesz mieć do czynienia, szczególnie jeśli masz małe dzieci. To właśnie maluchy uczęszczające do żłobka i przedszkola przeziębiają się najczęściej. O ile dorośli zapadają na przeziębienie średnio od 2 do 4 razy na rok, to już w przypadku dzieci może to być nawet do 12 razy w ciągu roku. Najmniej chorują osoby w podeszłym wieku – przeciętnie do 2 razy na rok. Częściej na infekcję zapadają ci dorośli, którzy mają w swoich domach małe dzieci. Dane z USA pokazują, że rocznie do lekarza w tym kraju zgłaszanych jest 62 milionów przypadków przeziębienia, ale ogólna liczba zachorowań jest szacowana na nawet miliard. Dlaczego? Ze względu na to, że w razie wystąpienia przeziębienia, nie zawsze udajemy się do lekarza. Najczęściej podejmujemy próbę samodzielnego leczenia, a dopiero, kiedy nie przynosi ono oczekiwanych efektów, udajemy się do specjalisty. Ile trwa przeziębienie? Być może znasz teorię, iż nieleczone trwa tydzień, a leczone 7 dni. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Jeśli we właściwy sposób zareagujesz na pierwsze objawy przeziębienia, to możliwe, że ustąpią one już po kilku dniach. W przeciwnym wypadku objawy same nie znikną i możesz się z nimi zmagać nawet przez wiele tygodni, a zwyczajne przeziębienie wirusowe może przeistoczyć się w infekcję bakteryjną, która będzie już wymagać zastosowania antybiotyków. Nieleczone przeziębienie może doprowadzić do wielu ciężkich powikłań.

Jak często przeziębiają się Polacy? Nie znamy oficjalnych danych na ten temat, ale można się sporo dowiedzieć z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna w dniach 31 sierpnia – 3 września 2018 roku. Wynika z niego, że:

 • 32 proc. badanych przeziębia się dwa razy do roku,
 • 7 proc. walczy z przeziębieniem częściej niż 4 razy do roku,
 • 6 proc. w ogóle się nie przeziębia.

Najczęściej chorują kobiety, który zamieszkują miasta do 100 tys. mieszkańców. 30 proc. badanych osób, które są przeziębione, nie umawia się na wizytę u lekarza. Na konsultację ze specjalistą decydujemy się dopiero wtedy, gdy pojawia się:

 • gorączka – 47 proc.,
 • ból gardła – 40 proc.,
 • ból mięśni – 34 proc.,
 • katar – 31 proc.

Aż 90 proc. respondentów ma w swoim domu leki na grypę i przeziębienie, w tym 67 proc. posiada leki przeciwbólowe.

Pierwsze objawy przeziębienia

Jak szybko wyleczyć przeziębienie, kiedy zauważysz pierwsze symptomy? Niestety, ale nie istnieje preparat, który sprawi, że natychmiast wyzdrowiejesz. Jeśli widzisz u siebie objawy przeziębienia, to dopasuj do nich odpowiednie leki. Dzięki temu łatwiej poradzisz sobie z chorobą i szybciej ona ustąpi. Okres inkubacji w przypadku tej infekcji wynosi od 4 do 72 godzin.

Pierwsze możliwe objawy przeziębienia to:

 • Ogólne złe samopoczucie – możesz mieć mniejszy apetyt, może brakować ci sił i ogólnie tracisz chęć do wykonywania obowiązków. Czujesz, że coś dzieje się z twoim organizmem, bo nie masz ochoty dosłownie na nic. Jedyne, co ci przychodzi na myśl, to położyć się do łóżka.
 • Stan podgorączkowy – czyli temperatura ciała poniżej 38 stopni Celsjusza. Jeśli rzeczywiście jest taka, nie musisz jej zbijać, to w dalszym ciągu przeziębienie bez gorączki. Jest to jednak objaw całkowicie normalny. Pojawienie się gorączki może oznaczać, że infekcja już rozwinęła się – doszło do nadkażenia bakteryjnego i być może konieczna będzie antybiotykoterapia. Temperaturę zbijać należy dopiero wtedy, jeśli przekroczy 38,5 stopnia Celsjusza. W przypadku małych dzieci właściwie każda gorączka wymaga konsultacji z lekarzem.
 • Katar – czyli nieżyt nosa. Początkowo z nosa prawdopodobnie wyciekać będzie wodnista wydzielina. Możesz mieć również uczucie zatkanego nosa, który będzie ci utrudniać oddychanie. Dbaj jak najbardziej o jego higienę, jak najczęściej go oczyszczaj. Choć w pierwszych dniach wydzielina jest wodnista, to w kolejnych może być już ropna. Ile trwa katar? Jeśli został wywołany przez przeziębienie wirusowe to może trwać do 10 dni. Składa się z dwóch faz. Pierwsza trwa od 3 do 5 dni, po czym przechodzi w drugą fazę, gdzie zmienia się konsystencja wydzieliny. Jest ona gęstsza, nie spływa tak łatwo i może bardzo utrudniać oddychanie. Ta faza również trwa od 3 do 5 dni. Potem najczęściej dolegliwości ustępują, ale może być również tak, że nie uda ci się pokonać nieżytu nosa i przejdzie on w kolejną fazę – dojdzie do wtórnego zakażenia bakteryjnego. Wówczas najczęściej konieczne okazuje się skorzystanie z konsultacji lekarskiej i antybiotykoterapii.
 • Ból gardła – to kolejny wczesny objaw przeziębienia. Najczęściej towarzyszy mu drapanie i swędzenie, a także uczucie suchości. Początkowo ból ten nie musi być uciążliwy, ale z czasem może ci coraz bardziej dokuczać, doprowadzając nawet do trudności z mówieniem, połykaniem czy oddychaniem. W początkowej fazie przeziębienia ulgę może ci przynieść wypicie np. herbaty z miodem, który ma liczne właściwości lecznicze. Pamiętaj jednak, żeby nie dodawać go do wrzątku, gdyż w ten sposób utraci on swoje lecznicze właściwości.
 • Ból głowy – może mieć wiele źródeł, a jednym z nich jest przeziębienie. Może być bardzo uciążliwy, jednak - żeby dolegliwość ustąpiła - najczęściej wystarczą leki na przeziębienie lub coś przeciwbólowego. Skala bólu może być przeróżna – od takiego, który nie jest szczególnie uciążliwy, po to taki, który uniemożliwi ci normalne funkcjonowanie.

Co brać na pierwsze objawy przeziębienia?

Jeśli zareagujesz natychmiast, kiedy tylko pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, to wówczas masz duże szanse, że dolegliwości szybko ustąpią. W przypadku tej infekcji leczenie jest objawowe – musisz postawić na jeden ze sposobów walki z chorobą. Oto domowe sposoby na pierwsze objawy przeziębienia:

 • Utrzymuj prawidłowe nawodnienie ciała – pij nawet kilka litrów wody dziennie. W czasie walki z infekcją organizm szczególnie poci się i traci więcej płynów. Możesz pić nie tylko wodę, ale również herbatę, soki owocowe czy nektary.
 • Nie dopuszczaj do długotrwałego zastoju wydzieliny w nosie – o ile już się pojawiła. Pamiętaj o częstym wydmuchiwaniu nosa.
 • Myj często ręce mydłem i najlepiej rób to przez około 30 sekund.
 • Jedz czosnek – jest to jeden z najlepszych naturalnych antybiotyków. Działa antywirusowo i antybakteryjnie. Pomoże złagodzić objawy infekcji. Czosnek możesz jeść w różnej postaci. Pokrój go na niewielkie kawałki i dodaj do potrawy czy kanapki. Możesz również zgnieść ząbek czosnku i dodać go do szklanki ciepłego mleka – wypicie takiego napoju może mieć pozytywny wpływ na twój stan.
 • Syrop z cebuli – jeden z najpopularniejszych sposobów na to, jak zwalczyć przeziębienie. Pokrój cebulę na plastry, umieść np. w słoiku, a następnie układaj je warstwami – poszczególne warstwy zalewaj miodem lub zasypuj cukrem. Po kilku godzinach twój syrop będzie gotowy. Możesz go pić kilka razy dziennie. 
 • Napar z lipy – ma ona właściwości przeciwgorączkowe, łagodzi katar i bóle głowy. Potrzebujesz 2 łyżeczek suszonych kwiatów lipy, które zalewasz wrzątkiem. Po 10 minutach parzenia napar jest już gotowy do wypicia.  Możesz do niego dodać m.in. miód czy sok z cytryny. Jeśli nie masz wysokiej temperatury, to możesz wypić gorący napój, jeśli jednak masz, to lepiej, żeby napar miał letnią temperaturę.
 • Syrop z czerwonych buraków – umyj dużego buraka i wytnij na jego górnej części stożkowaty otwór. Następnie wstaw do piekarnika na ok. 45 minut. Miksturę tę możesz podawać nawet kilkumiesięcznym dzieciom. Syrop ten pomoże m.in. obniżyć temperaturę ciała.

lek. Michał Dąbrowski

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/grypa/przeziebienie/61668,przeziebienie