Dreszcze – co je powoduje? Jak postępować, gdy wystąpią dreszcze?

Dreszcze prawdopodobnie kojarzysz z gorączką i uczuciem zimna. Są to skurcze niewielkich grup mięśni, do których dochodzi najczęściej na skutek szybkich zmian temperatury. Co oznaczają dreszcze? Mogą się wiązać z wychłodzeniem organizmu, przemęczeniem, infekcją, menopauzą i wieloma innymi przyczynami. Sprawdź, co jeszcze je powoduje i jak postępować, kiedy wystąpią?
Dreszcze – przyczyny
Dreszcze mogą wynikać z powodów:
- Zewnętrznych – kiedy wychłodzisz organizm.
- Wewnętrznych – w przebiegu różnych stanów chorobowych.
Jeśli dreszcze występują w związku ze zmarznięciem to jest naturalne i pozytywne. To mechanizm obronny, którego celem jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości ciepła. Pojawić się mogą dreszcze bez gorączki i z gorączką. W tym drugim przypadku najczęściej towarzyszą one infekcji, natomiast poważniejsze mogą być przyczyny występowania tej dolegliwości bez gorączki. Nagłe dreszcze i uczucie zimna pojawiają się najczęściej wtedy, kiedy szybko wzrasta ciepłota ciała. Problem ten szczególnie często ma miejsce latem i zimą w wyniku nagłych zmian temperatur. Możesz wtedy poczuć np. ciarki na ciele. Przyczyną dreszczy mogą być:
- Nagłe dreszcze mogą być objawem przeróżnych schorzeń – nie jest to objaw, który powinieneś bagatelizować, szczególnie jeśli nie potrafisz wskazać jego przyczyny i dolegliwość często się powtarza. Wtedy koniecznie wybierz się do lekarza. Przyczyną dreszczy mogą być następujące schorzenia:
- Malaria i dur plamisty – w przypadku tych chorób występować mogą ciągłe zimne dreszcze.
- Zapalenie płuc – dreszcze, a także gorączka, kaszel czy ból w klatce piersiowej to nagłe objawy tej choroby.
- Schorzenia układu moczowego – m.in. infekcje pęcherza moczowego mogą wiązać się z odczuwaniem dreszczy.
Dreszcze bardzo często są jednym z objawów grypy. To poważniejsze schorzenie od przeziębienia, któremu również może towarzyszyć ta dolegliwość.
Nagłe uczucie zimna i dreszcze to dolegliwości, które mogą pojawić się również u ciężarnych. Występują one jednocześnie z podwyższoną ciepłotą ciała – dreszcze i gorączka u kobiet w ciąży to objawy, które wymagają konsultacji lekarskiej. Bez względu na to, jaka jest ich przyczyna, na uczucie zimna i dreszcze powinieneś zareagować. Jeśli nie wiesz, dlaczego do nich dochodzi, to udaj się do lekarza. W zależności od podejrzeń może on zalecić ci takie badania jak:
- badanie moczu,
- morfologię,
- badanie EKG,
- badanie USG.
Zimno i dreszcze – co robić?
Żeby zmniejszyć objawy, musisz rozgrzać organizm. Możesz to zrobić:
- Biorąc ciepłą kąpiel – wystarczy kilkanaście minut w ciepłej wodzie.
- Pijąc herbatę z sokiem malinowym – nie tylko rozgrzeje organizm, ale również pomoże w walce z przeziębieniem.
- Stosując maści rozgrzewające – poprawiają one krążenie. Możesz smarować nimi dłonie, stopy czy klatkę piersiową.
- Jeśli poza dreszczami odczuwasz również uczucie zimna, to okryj się kocem.
To, jak należy zareagować na dreszcze, zależy od przyczyny dolegliwości. Jeśli są nią infekcje to możesz zastosować sposoby, które już opisaliśmy. Jeśli chorobie towarzyszy gorączka, to pij jak najwięcej płynów – najlepiej wodę, około 3 litrów dziennie. Jeśli temperatura ciała jest wysoka, to wówczas skorzystaj z leków przeciwbólowych. W przypadku infekcji bakteryjnej konieczna może się okazać antybiotykoterapia. W przebiegu choroby ważny jest również odpoczynek – zrezygnuj w tym czasie z nadmiernej aktywności.
Kiedy dreszcze powinny być przyczyną konsultacji ze specjalistą? Wtedy, kiedy nie potrafisz ich wyeliminować, pojawiają się często i nie jesteś w stanie wskazać ich przyczyny. Dreszcze to naturalna reakcja organizmu, którą możesz odczuwać dosyć często i nie musi ona oznaczać poważnych schorzeń.
lek. Michał Dąbrowski