Drapanie w gardle – czy zawsze jest objawem choroby?

Czujesz drapanie w gardle? Łaskotanie? Być może w twoim organizmie rozwija się infekcja. Nawet takich oznak choroby nie powinieneś bagatelizować, gdyż szybka reakcja może sprawić, że łatwiej poradzisz sobie z dolegliwością. Z czym może się wiązać taki objaw? Czy drapanie w gardle jest początkiem poważniejszej choroby? Co należy w takim wypadku zrobić?
Drapanie w gardle – przyczyny
Drapanie w gardle to dolegliwość, z którą najczęściej musimy sobie radzić jesienią i zimą. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw, który może prowadzić do różnych infekcji czy nadwyrężenia głosu. Drapaniu w gardle najczęściej towarzyszy suchy kaszel, co jest szczególnie męczące. Często bagatelizujemy ten objaw, co powoduje, że później musimy sięgać po leki, bez których nie poradzimy sobie z rozwijającą się infekcją. Nie ma znaczenia, czy drapanie w gardle występuje wraz z innymi objawami, czy też nie towarzyszą mu żadne dodatkowe symptomy. Dodatkowe objawy, które mogą ci wówczas dokuczać, to kaszel, katar, chrypka czy stan podgorączkowy, tzn. temperatura do 38 stopni Celsjusza. Czy jednak każde drapanie w gardle wywołujące kaszel oznacza, że będziesz musiał zmagać się z poważniejszą infekcją? Nie ma co do tego pewności. Równie dobrze może być tak, że dolegliwość po kilku dniach ustąpi, mimo braku jakiejkolwiek reakcji z twojej strony. Wszystko zależy m.in. od twojego układu odpornościowego. Jednak, żeby drapanie gardła nie skutkowało innymi bolączkami, warto podjąć leczenie. Możesz sięgnąć m.in. po domowe sposoby na drapanie w gardle i kaszel, które opiszemy w dalszej części artykułu.
Najczęściej drapanie w gardle jest wynikiem działania wirusów. Jego przyczyną może być także:
- wysuszenie błon śluzowych;
- nadmierne obciążenie mowy – dotyczy osób, które ze względu na swoją pracę muszą bardzo dużo mówić, np. nauczycieli. Podobnie wygląda to w przypadku osób, które śpiewają zawodowo;
- zażywanie przez długi czas leków na serce, antydepresantów czy leków antyhistaminowych;
- alergia;
- palenie papierosów;
- zanieczyszczenie powietrza;
- przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu;
- nieodpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu;
- przewlekły kaszel;
- nieżyt nosa.
Swędzenie w gardle może sygnalizować, że mamy do czynienia z infekcją o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym, jednak najczęściej odpowiadają za nią wirusowy. Stan zapalny gardła o podłożu bakteryjnym z reguły wywołują paciorkowce beta-hemolizujące grupy A, zwłaszcza Streptococcus pyogenes. W tym przypadku swędzeniu towarzyszyć może silny ból gardła, możliwa jest również gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych szyi. Najczęściej w przypadku infekcji bakteryjnej konieczna okazuje się konsultacja z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci antybiotykoterapię. Uwaga: możliwe jest również, że będziesz odczuwać drapanie w gardle po antybiotyku.
Swędzenie i łaskotanie gardła towarzyszyć może:
- ospie wietrznej,
- astmie,
- refluksowi,
- chorobom serca,
- niewydolności krążenia,
- nadciśnieniu płucnemu,
- nowotworowi płuc i oskrzeli.
To nie wszystkie choroby, przy których może się pojawić drapanie w gardle.
Drapanie w gardle – jak się rozwija infekcja?
Jeśli widzisz, że infekcja się rozwija – masz już katar i czujesz drapanie w gardle albo dokucza ci ciągłe drapanie w gardle, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie, to tym bardziej znak, że powinieneś rozpocząć leczenie. Pamiętaj, że może to być drapanie w gardle od alergii, które spowodowane jest kontaktem z alergenem. Jeśli często odczuwasz takie dolegliwości, to warto odbyć konsultację z alergologiem, który na podstawie wyników badań będzie w stanie stwierdzić, co powoduje u ciebie taki objaw. Może ci również przepisać lekarstwa, które spowodują, że nie będziesz już w ten sposób reagować na alergen lub skala pojawiających się wówczas dolegliwości będzie zdecydowanie mniejsza.
Najczęściej drapanie w gardle i suchy kaszel występują jednocześnie. Możesz wówczas sięgnąć po domowe sposoby na drapanie w gardle lub leki dostępne bez recepty, o ile nie masz do czynienia z infekcją bakteryjną. Oto, jakie domowe sposoby mogą przynieść zadowalające efekty:
- Miód – możesz dodawać go np. do herbaty, wody czy mleka, pamiętaj tylko, że w kontakcie z wrzątkiem, straci on swoje lecznicze właściwości. Przygotuj np. miksturę z mleka, miodu i masła – nie zapomnij, że mleko powinno mieć temperaturę pokojową. Po wypiciu napoju z miodem powinieneś odczuć ulgę. Miód ma wiele walorów terapeutycznych, w tym działa przeciwkaszlowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i nawilżająco.
- Syrop z cebuli – 2–3 cebule pokrój w plastry, umieść w słoiku i zasyp cukrem. Po kilku godzinach syrop powinien być już gotowy, ale możesz poczekać nawet kilkanaście godzin. Ulgę powinno przynieść picie kilku łyżeczek takiego syropu dziennie.
- Syrop z buraków – buraka należy umyć i wyciąć w nim otwór w formie stożka. Następnie warzywo umieść na 45 minut w rozgrzanym piekarniku. Wówczas powstanie z niego syrop, który m.in. złagodzi drapanie w gardle.
- Inhalacja solą fizjologiczną – do jej wykonania potrzebujesz inhalatora i soli fizjologicznej w ampułkach. Powinna ona podziałać na gardło nawilżająco. Możesz również wykonać inhalację w formie tradycyjnej, przy pomocy soli kuchennej. Na każdy litr gorącej wody dodaj jedną łyżkę soli. Następnie nachyl się nad naczyniem i wdychaj leczniczą parę.
- Olejki eteryczne na noc – wymieszaj wazelinę z olejkiem eterycznym, a następnie natrzyj nią klatkę piersiową przed snem. Możesz zastosować olejek eukaliptusowy oraz sosnowy. Dzięki temu drapanie i kaszel nie będą cię tak męczyć w nocy. Pamiętaj o przeciwwskazaniach – szczególnie, jeśli jesteś w ciąży.
lek. Michał Dąbrowski