Chrypka u dziecka – przyczyny i leczenie

Chrypka to dolegliwość, która może pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej nie wiąże się ona z żadnymi poważnymi infekcjami, głównie towarzyszy przeziębieniu. Nie oznacza to jednak, że jej pojawienie się możesz bagatelizować, szczególnie jeśli to chrypka u dziecka. Kiedy mamy do czynienia z chrypką, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?
Zmieniony głos u dziecka
Podstawowym objawem chrypki jest zmieniony głos, który staje się ostry i skrzeczący. Chory nie jest w stanie wydawać dźwięków o wysokiej częstotliwości. U dziecka jednocześnie może występować chrypka i kaszel, a także pieczenie w gardle. Krótkotrwała chrypka nie jest groźna i prawdopodobnie stanowi jeden z objawów, jakie towarzyszą przeziębieniu. Jeśli jednak chrypka u dziecka nie ustępuje przez ponad 2 tygodnie albo dolegliwości towarzyszy gorączka, silny kaszel czy ból uszu, to jak najszybciej wybierz się ze swoim dzieckiem do lekarza. Zmieniony głos dziecka zazwyczaj wraca do normalności po wyleczeniu przeziębienia, chyba że jego przyczyna jest inna. Chrypka u dzieci może wynikać z:
- nadwyrężenia głosu,
- zażywania niektórych leków,
- wdychania dymu papierosowego,
- zapalenia krtani,
- niedoczynności tarczycy,
- obrzęku alergicznego w krtani,
- refluksu żołądkowo-przełykowego,
- podrażnienia nerwów krtaniowych.
Chrypka może wiązać się z poważną dolegliwością. Jeśli zauważysz, że zachrypnięty głos utrzymuje się u twojego dziecka zaskakująco długo, to koniecznie wybierz się do specjalisty. Przewlekła chrypka u dziecka wymaga konsultacji z laryngologiem lub foniatrą. Lekarz zaleci badania, w zależności od tego, jaką przyczynę chrypki podejrzewa. Częstość występowania chrypki jest szacowana dla całej populacji na poziomie 30 proc. Jeśli zachrypnięte gardło wynika z nadmiernego obciążenia strun głosowych, to wówczas wystarczy, że dziecko da odpocząć swojemu głosowi – po kilku czy kilkunastu minutach wszystko powinno wrócić do normy.
Co na chrypkę u dziecka?
Kaszel i chrypka u dziecka wymagają działania. Przede wszystkim zadbaj o nawilżenie powietrza w domu i staraj się w miarę możliwości kilka razy dziennie wietrzyć pomieszczenia, w których przebywasz. Jak najwięcej pij oraz jak najmniej mów. Wypróbuj również domowe sposoby na chrypkę u dziecka – tych jest wiele:
- Herbata z sokiem malinowym, miodem i cytryną – ciepły napój z dodatkiem tych produktów wzmocni twój organizm i zadziała bakteriobójczo. Pamiętaj jednak, żeby dodać je do herbaty dopiero wtedy, kiedy ta nieco wystygnie. Możesz ją pić kilka razy dziennie.
- Okłady – przyłóż do gardła np. mały ręcznik namoczony w ciepłej wodzie. Dzięki temu ogrzejesz gardło, co spowoduje, że chrypka będzie mniej dokuczliwa.
- Płukanki na gardło – płyn możesz przygotować np. z rumianku. Łyżeczkę ziół zalej gorącą wodą i parz przez kilkanaście minut. Taki napar podziała na gardło łagodząco. Płukanka może być również wykonana z sody oczyszczonej, szałwii czy tymianku. Dziecko może płukać gardło, jeśli potrafi wypluć płyn.
- Czosnek z mlekiem – pomoże, jeśli chrypce towarzyszy ból gardła. Mleko powinno mieć temperaturę pokojową. Dodaj do niego jeden ząbek rozgniecionego czosnku. Napój możesz pić nawet kilka razy dziennie. Czosnek działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie.
- Inhalacje – nalej do miski około 2 litrów wody i dodaj do niej kilka kropel olejku eterycznego. Może to być olejek np. lawendowy, kamforowy czy majerankowy. Na głowę nałóż ręcznik i wdychaj unoszącą się parę. Do inhalacji możesz również użyć ziół, takich jak szałwia lekarska, rumianek czy skrzyp polny.
W przypadku, gdy chrypka jest wynikiem kontaktu z alergenem, warto skonsultować się z alergologiem, który prawdopodobnie zaleci odpowiednie leki antyhistaminowe.
lek. Michał Dąbrowski
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/75568,chrypka-u-dziecka