Ból gardła – co oznacza? Poznaj nasze sposoby na pozbycie się bólu

ból gardła

Ból gardła to dolegliwość, która dotyka co roku niemal każdego Polaka. Najczęściej musimy sobie z nim radzić w okresie jesienno-zimowym, kiedy odporność naszego organizmu jest obniżona. Jest to problem, który może mieć wiele przyczyn i którego nie należy bagatelizować, gdyż doprowadzić on może do powikłań. Co oznacza ból gardła przy przełykaniu, z czym może się wiązać i jak należy na niego reagować?

Ostry ból gardła – co oznacza?

Być może wydaje ci się, że ból gardła towarzyszy wyłącznie przeziębieniu. Tymczasem taka dolegliwość może być symptomem wielu innych chorób, ale rzeczywiście najczęściej jest to jedna z oznak przeziębienia. Jego przyczyną z reguły są wirusy – nawet w 90 proc. przypadków, zdecydowanie rzadziej ból gardła wynika z działania bakterii, a bardzo rzadko – z grzybów. Jest to dolegliwość, która może się rozwijać bardzo szybko. Być może, kiedy rano wstałeś z łóżka, nic ci nie dolegało, ale po kilku godzinach miałeś już silny ból gardła, który utrudniał ci wykonywanie codziennych obowiązków. To bardzo częste. Kiedy pojawia się ból gardła, możesz czuć kłucie, pieczenie, drapanie, co może skutkować nawet problemami z mówieniem i jedzeniem. Co więcej, takiemu bólowi często towarzyszą inne objawy, które są typowe dla przeziębienia, takie jak:

  • katar,
  • kaszel,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • ból mięśni,
  • ogólne osłabienie.

Ból gardła może towarzyszyć wielu chorobom, takim jak:

  • ospa wietrzna,
  • ropień zęba,
  • próchnica zębów,
  • zapalenie dziąseł,
  • angina,
  • odra,
  • szkarlatyna.

Jak widzisz, ostry ból gardła może być wynikiem poważnych chorób. Szczególnie powinien cię zaniepokoić przewlekły ból gardła. Jeśli mimo prób leczenia nie potrafisz sobie poradzić z infekcją, to koniecznie udaj się do lekarza. Być może choroba została wywołana przez bakterie i wymaga antybiotykoterapii, a może przyczyną jest inna choroba.

Szacuje się, że bakteryjne zapalenie gardła występuje u około 15 proc. dzieci i u 4–10 proc. dorosłych pacjentów. Co ciekawe, ponad 50 proc. przepisywanych przez lekarzy antybiotyków wynika z infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak możesz się zarazić?

Silny ból gardła może pojawić się znienacka. W jaki sposób możesz się nim zarazić? Wystarczy, że przebywasz w towarzystwie osoby, która kaszle lub kicha. Innym sposobem jest dzieleniem się jedzeniem lub piciem – nie bierz tych rzeczy od osób, które aktualnie mają infekcję. Zdecydowanie najbardziej narażeni są najmłodsi – w żłobkach, przedszkolach, ale również w szkołach. Wystarczy, żeby tylko jedno dziecko było chore – z czasem zarażać się będą kolejne. Możliwe, że kilkulatek w ciągu roku zachoruje nawet kilkanaście razy. Jeśli w twoim domu jest osoba, która cierpi na ból gardła, to według szacunków zarazi się również 25 proc. domowników. Dlatego warto ograniczyć kontakt z chorym, do momentu ustąpienia objawów stanu zapalnego.

Domowe sposoby na gardło

Jeśli objawy choroby wskazują na infekcję bakteryjną, to wówczas zalecane może być wykonanie badań mikrobiologicznych, takich jak testy na obecność antygenu paciorkowców lub posiew wymazu z migdałków w kierunku S. pyogenes. W pewnych przypadkach konieczne może być wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia z rozmazem, OB, CRP, co pozwoli wykluczyć choroby hematologiczne, a także wykazać, z jaką infekcją masz do czynienia: bakteryjną czy wirusową. Jeśli, szczególnie u dzieci, występują duszności, trudności w otwarciu ust i połykaniu śliny, problemy z poruszaniem szyją i zwiększenie się jej obwodu, to należy natychmiast wezwać pomoc lekarską.

W przypadku infekcji o podłożu bakteryjnym lekarz najpewniej zaleci antybiotykoterapię. Leczenie należy prowadzić tak długo, jak zaleci specjalista – to, że objawy choroby ustąpiły, nie oznacza, że możesz przestać przyjmować antybiotyk.  Przerwanie leczenia wiązać się może z szybkim nawrotem choroby.

W przypadku infekcji wirusowej leczenie powinno być objawowe – nie musisz korzystać z porady lekarskiej. Możesz stosować tabletki na ból gardła, ewentualnie inne leki na ból gardła. Mogą to być również leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe. Celem ich przyjmowania jest skrócenie czasu trwania choroby oraz zmniejszenie skali dolegliwości, jakie towarzyszą infekcji. Możesz wybrać też domowy sposób na ból gardła. Tych jest wiele i mogą one szybko przynieść ulgę.

Pamiętaj przede wszystkim o przestrzeganiu zaleceń lekarza. Odpoczywaj, wysypiaj się, unikaj stresu, wietrz pomieszczenie, w którym przebywasz. Nie idź do pracy czy szkoły – w przeciwnym razie możesz wydłużyć czas trwania infekcji, ale również zarazić inne osoby. Najlepiej, żeby temperatura w pomieszczeniu, w którym  regenerujesz siły, nie przekraczała 21 stopni Celsjusza w dzień i 19 stopni w nocy. Zadbaj również o odpowiednią wilgotność powietrza, która powinna wynosić od 40 do 60 proc.

Jeśli chodzi o sposoby na ból gardła, które możesz zastosować w swoim domu, bazując na produktach, które masz albo łatwo możesz zdobyć, warto brać pod uwagę:

  • Płukankę z sody oczyszczonej – wystarczy, że do ½ szklanki ciepłej wody dodasz jedną łyżeczkę sody oczyszczonej. Taką miksturą należy płukać gardło kilka razy dziennie. Soda ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne.
  • Herbatę z miodem – może to być również woda z miodem czy z miodem i cytryną. Pamiętaj jednak, że miód w połączeniu z wrzątkiem traci swoje lecznicze właściwości, dlatego, jeśli zamierzasz go dodać do herbaty, to zaczekaj, aż będzie chłodniejsza. Miód m.in. hamuje rozwój wirusów, bakterii i grzybów.
  • Czosnek – doskonale sprawdza się przy wielu infekcjach. Być może jego smak nie jest najprzyjemniejszy, ale warto go spożywać, gdyż działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie. Czosnek możesz pokroić na niewielkie kawałki i dodać do potrawy lub zmiażdżyć kilka ząbków i dodać do szklanki ciepłego mleka.
  • Cebulę – to kolejne warzywo, które może przynieść znakomite efekty przy różnego typu infekcjach. Możesz z niego przygotować np. syrop. Pokrój 2–3 cebule w plastry, umieść w słoiku, a następnie zasyp cukrem i odstaw na kilka godzin w ciepłe miejsce. W ten sposób wydzieli się sok, który pomaga nie tylko na ból gardła, ale i na inne infekcje.

Jeśli mimo zastosowania domowych metod leczenia nie widzisz efektów, udaj się do specjalisty. Lekarz oceni, z czego wynika ból i zaleci kurację, która powinna przynieść zmianę.

lek. Michał Dąbrowski

Źródła: 

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201202_Farmacja_003.pdf

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/74749,bol-gardla