Biały nalot na języku – przyczyny, objawy, leczenie

Biały nalot na języku może być wywołany bardzo różnymi przyczynami. Nie zawsze są one związane z poważną chorobą. Często biały osad jest wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej, efektem palenia tytoniu czy też błędów dietetycznych. Jeśli jednak objaw ten długo się utrzymuje, warto udać się do lekarza, ponieważ biały nalot może być też związany z groźnymi dla zdrowia schorzeniami. Zobacz, jakie są przyczyny białego nalotu na języku i kiedy należy rozpocząć jego leczenie.
Przyczyny białego nalotu na języku
Wygląd języka stanowi cenne źródło informacji o kondycji całego organizmu. Jego zabarwienie dużo mówi o niedoborach witamin i składników mineralnych, stanach zapalnych, problemach z układem pokarmowym, prowadzonej higienie jamy ustnej czy nawykach żywieniowych. Najczęściej na języku występuje nalot w kolorze białym. Może pojawić się on u dzieci (nawet niemowląt), a także osób dorosłych. Biały nalot na języku u wielu osób występuje fizjologicznie i nie jest oznaką żadnych dolegliwości czy nieprawidłowości. Niepokój powinna wzbudzać sytuacja, kiedy jest go znacznie więcej lub osad zmienił konsystencję.
Najpowszechniejszą przyczyną białego nalotu na języku jest niedostateczna lub nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Osad na języku pojawia się zazwyczaj dlatego, że się go nie myje. Zgodnie z zaleceniami lekarzy język należy myć szczoteczką do zębów ze specjalną gumową nakładką ruchami od tyłu do przodu. Ma to zapobiegać namnażaniu się bakterii. Biały osad na języku pojawić może się też, jeśli do higieny jamy ustnej często wykorzystuje się płyny do płukania ust bogate w nadtlenek wodoru.
Jako inne częste poza chorobowe przyczyny białego nalotu na języku wymienia się:
- Palenie papierosów,
- Nadmierne spożywanie kawy lub herbaty,
- Nadmierne spożywanie produktów mlecznych i bogatych w cukier,
- Odwodnienie,
- Zbyt małą produkcję śliny, co powoduje przesuszenie błon śluzowych jamy ustnej – ta przyczyna często występuje u osób po 65 roku życia;
- Niedobory żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego,
- Stosowanie środków farmaceutycznych takich jak sterydy, antybiotyki, chemioterapia.
W przypadku najmłodszych dzieci (niemowląt) karmionych piersią biały osad na języku wynika zwykle z pozostawania resztek mleka w jamie ustnej. Objaw ten może być też konsekwencją niewytwarzania właściwej ilości śliny.
Biały nalot na języku – na jakie choroby wskazuje?
Biały nalot na języku może również wskazywać na poważne choroby. Osad w białym kolorze, któremu towarzyszy ból gardła i wysoka gorączka może świadczyć o anginie, czyli infekcji bakteryjnej obejmującej migdałki – one również pokryte są białym osadem. Oprócz tego biały nalot łączy się z takimi chorobami jak:
- Infekcje grzybicze jamy ustnej,
- Kiła,
- Cukrzyca,
- Leukoplakia, czyli nadmierne rogowacenie komórek błony śluzowej jamy ustnej,
- Zakażania wirusem HIV,
- Dur brzuszny,
- Liszaj płaski,
- Nowotwór,
- Choroby zębów, dziąseł i przyzębia,
- Szkarlatyna,
- Choroby układu pokarmowego zwłaszcza wrzody, nadżerki, zakażenie Helicobacter pylori,
- Choroby wątroby – biały nalot na języku towarzyszy takim objawom jak brak apetytu, gazy, bóle brzucha, problemy trawienne.
Język z białym nalotem – kiedy się martwić?
Białym nalotem na języku należy zacząć się martwić, kiedy domowe sposoby na pozbycie się osadu nie działają i utrzymują się bardzo długo. Niepokojący jest również fakt, kiedy osad staje się kredowo-biały i ma konsystencję zsiadłego mleka, a na dodatek obejmuje podniebienie, gardło i przełyk. Do wizyty u lekarza skłonić powinna też sytuacja, kiedy język z białym nalotem występuje jako jeden z objawów towarzyszący innym niepokojącym symptomom.
Jak pozbyć się białego nalotu z języka?
W przypadku, gdy przyczyną białego osadu na języku są czynniki poza chorobowe, można zastosować domowe sposoby. Tych jest kilka. To, który powinno się zastosować, zależy od przyczyn pojawiania się nalotu na języku. Jako domowe sposoby na biały nalot na języku wymienia się:
- picie co najmniej 2 l wody dziennie w celu prawidłowego nawodnienia organizmu,
- płukanie jamy ustnej szałwią, rumiankiem, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe,
- dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej – należy czyścić zęby i język, regularnie odwiedzać stomatologa.
Oprócz tego warto też sięgnąć po probiotyki, które będą wspierać system autoimmunologiczny organizmu. Naturalne probiotyki znajdują się w sfermentowanych produktach mlecznych takich jak jogurty naturalne, kefiry, maślanki. Po te produkty warto sięgnąć przede wszystkim podczas antybiotykoterapii. Zawarte w nich probiotyczne bakterie zasiedlają przewód pokarmowy i podwyższają naturalną odporność, a także przeciwdziałają białemu nalotowi w jamie ustnej.
Zioła na biały język
Biały nalot na języku zwalczyć można za pomocą roślin leczniczych. Pomocny okazuje się czosnek – jeden ząbek dziennie, a także kurkuma (należy przygotować z niej pastę do smarowania języka). Dobre efekty przynosi również kuracja olejkiem z drzewa herbacianego lub kokosowym, oregano. Olejki te stosuje się do płukania jamy ustnej.
Biały nalot na języku – leczenie
W przypadku, gdy domowe sposoby na biały nalot na języku nie przynoszą efektów, koniecznie trzeba udać się do lekarza. Osad może być jednym z pierwszych zwiastunów poważnych schorzeń. W przypadku wykrycia czynników chorobowych pacjent poddany jest odpowiedniemu leczeniu na konkretną chorobę. Leczenie białego osadu na języku może być prowadzone za pomocą leków przeciwgrzybiczych, osłonowych, płukanek antyseptycznych.
lek. Michał Dąbrowski